ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement, która jeszcze przed swoim zaistnieniem była przedmiotem wielu dyskusji, niewątpliwie znacząco zaostrzy prawo antypirackie w Europie (ACTA poparta na szczycie G8 – czas na inwigilację). Jednakże najciekawsze jest to, że nikt tak naprawdę nie wie, co ten akt będzie zawierał. Unia Europejska odmawia upublicznienia projektu ACTA, więc opinia publiczna nie może się z nim zapoznać przed oficjalnym podpisaniem i przyjęciem.
Tajemnica otaczająca negocjacje nad ACTA jest zdumiewającym zjawiskiem. Wiele instytucji, prasa i różne osobistości chciało, aby państwa uczestniczące w ustanawianiu aktu podzieliły się z nimi swoimi planami, jednakże bez rezultatu. Blokuje się opinii publicznej możliwość wyrażenia swojej opinii,a dopuszcza się do projektu takich antypirackich lobbystów jak RIAA czy MPAA.
Na obecnym etapie niewiele wiadomo na temat ACTA, jednakże znanym jest fakt, że RIAA przeforsowała radykalne propozycje. Jedną z ich sugestii było zmuszenie ISP, aby stali się organem ścigania osób łamiących prawa autorskie, nakazując im filtrowanie „pirackich” plików w swojej sieci i pociągając ich do odpowiedzialności, gdyby nie zgadzali się z żądaniami posiadaczy praw autorskich.
Większość rządów uczestniczących w negocjacjach nad ACTA odmówiło ujawnienia jakichkolwiek informacji na temat treści aktu i szybko dementowało plotki. Według rządu Nowej Zelandii, celem ACTA stanie się tylko piractwo w celach handlowych, a prywatni użytkownicy nie będą ścigani. Jednakże jasno zostało powiedziane, że projekt aktu nie zostanie udostępniony publicznie.
Według FFII, cały sekret otaczający przyjęcie ACTA jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, więc złożyło ono skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko utajnianiu dokumentów związanych z ACTA. Zażądało ono upublicznienia projektu.
Obawy związane z tajemnicą otaczającą ACTA są jak najbardziej uzasadnione, w związku z niedopuszczeniem dokumentu do publiki, nie jest ona w stanie zgłosić żadnych zastrzeżeń i sprzeciwić się postanowieniom aktu prawnego. Jest to bardzo niedemokratyczne ze strony Unii Europejskiej.
Źródło: http://news.torrent.pl/n1472-unia_europejska_utajnila_projekt_acta.html
0 komentarzy:
Prześlij komentarz