Ano źle, jak informuje strona afryka24.pl
Afryka/ UNICEF: "Gwałty przybierają rozmiar epidemii"
Masowa przemoc seksualna wobec kobiet pozostaje nieodłącznym elementem wszystkich afrykańskich konfliktów zbrojnych ostrzegła podczas swego wtorkowego wystąpienia wicedyrektor Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Hilde Johnson.
Johnson wskazała 39 krajów, w których ofiary przemocy seksualnej potrzebują natychmiastowej pomocy. Jej dostarczenie wymaga jednak przeznaczenia funduszy rzędu 856 mln. dolarów, o których udzielenie zaapelowała podczas mającej miejsce w Genewie konferencji prasowej.
Kenia, Sudan, Liberia i Demokratyczna Republika Konga zostały określone jako te państwa, w których sytuacja kobiet jest najtrudniejsza. Konflikty i towarzyszący im (nawet po zakończeniu walk) chaos powodują tam, że całe społeczności są wyrywane z korzeniami, setki tysięcy ludzi zmuszane są do opuszczenia swych domów, a w tej atmosferze kobiety i dzieci najłatwiej padają ofiarą seksualnej przemocy i eksploatacji.
„Przemoc seksualna przybiera rozmiar epidemii i powielają ją nawet osoby cywilne - nie tylko żołnierze czy nieregularne milicje. Gdy wszystko upada ludzie czują się uprawnieni robić, rzeczy których normalnie nigdy by nie uczynili. Porządek społeczny się rozpada i powstaje coś w rodzaju licencji na gwałt - dlatego też mówimy o epidemii." stwierdziła Johnson.
Jako przykład posłużyła Kenia, kraj przez dziesięciolecia stosunkowo stabilny, gdzie po wybuchu powyborczych zamieszek liczba szukających pomocy ofiar przemocy seksualnej podwoiła się w ciągu zaledwie kilkunastu dni.
Johnson zaapelowała o przekazywanie pomocy finansowej na rzecz UNICEF aby mógł on nieść ofiarom pomoc medyczną i psychologiczną, tworzyć strefy ochronne dla ofiar gwałtów (często wyrzucanych poza nawias lokalnej społeczności) oraz prowadzić akcje uświadamiające wśród żołnierzy i członków pozapaństwowych grup zbrojnych.
Wicedyrektor UNICEF przyznała, że niesienie pomocy w sytuacji trwającego konfliktu jest bardzo trudne. Johnson z zadowoleniem przywitała więc podpisanie porozumienia pokojowego w DR Kongo (23 stycznia br.), gdyż umożliwi ono dotarcie Funduszowi z pomocą dla tysięcy ofiar, które jak dotychczas były jej pozbawione.
Masowa przemoc seksualna - zarówno ta zorganizowana jak i niezorganizowana - jest jednym z nieodłącznych zjawisk towarzyszących współczesnym konfliktom zbrojnym na całym świecie.
Na podstawie: iol.co.za, mg.co.za
Maciej Konarski
0 komentarzy:
Prześlij komentarz